Pike County Bulldogs (13-1)

Head coach: Wayne Grant (233-96-0)

Assistant coaches: Fred Holland, Mike Waters, Clint Foster, Ben Coale, Carldon Grant, Romaris Rodgers, Danny Suber, Leroy Bryant, Sherrell Brown

Final ASWA regular season rank: No. 3

Current win streak: (12)

Points scored/average: 633/45.2 ppg

Points allowed/average: 185/13.2 ppg

Past state championships: (4) 2005, 2003, 1989, 1988

Overall playoff record: 47-15-0 (20 appearances)

 

 

Pike County 2006 Results

Opponent

Score

Andalusia

32-7

Geneva

43-44 (3 OT)

Abbeville

28-20

Straughn

54-19

Hillcrest-Evergreen

67-0

Elba

53-6

Headland

51-0

Slocomb

49-0

Dale Co.

62-7

B.T. Washington

47-21

Playoffs

Montevallo

49-12

Aliceville

20-15

Gordo

42-13

Winfield

36-21

 

Pike County  Roster

No.

Player

Yr.

Ht.

Wt.

Pos.

1

Quentine Thomas

Sr.

6-1

240

FB/LB

2

Jonta Carlton

Jr.

5-9

180

RB/LB

3

Justin Mathis

Jr.

6-0

192

TE/DE

4

Rodderick Griffin

Sr.

5-8

172

WR/DB

5

James Jackson

Sr.

5-8

170

RB/DB

6

Chris Griffin

Fr.

5-7

161

WR/DB

7

Quan Bryant

So.

5-11

176

TE/DB

8

Tyrell Kirksey

Fr.

5-8

142

RB/DB

9

Josh Parker

Fr.

5-10

168

QB/DB

10

Darrell Reynolds

Jr.

5-8

182

QB/LB

12

Martin Larkin

Fr.

5-9

169

WR/DB

14

Kevin Marshall

Sr.

6-1

191

TE/DB

15

Tobias Lee

Sr.

6-4

208

QB/DE

17

Torrey Wilson

Jr.

5-10

158

WR/DB

18

Terry Hilliard

Fr.

6-1

171

TE/DB

19

Devin Allen

Sr.

5-11

167

WR/DB

20

Derek Sneed

Sr.

5-11

206

TE/DT

21

Gerald Adams

So.

5-8

157

RB/DB

22

Daverton Adams

Jr.

5-9

172

WR/DT

24

Marquavious Knox

Fr.

5-10

155

RB/DB

35

Chad Passmore

Jr.

5-9

210

FB/LB

36

Clifton Kilpatrick

Fr.

6-0

182

RB/LB

45

Brandon Meadows

Sr.

5-8

165

RB/DB

48

Eric Sneed

So.

5-9

135

WR/DB

50

Josh Wentland

Sr.

5-10

215

OL/DL

51

Chris Moore

Jr.

5-11

227

OL/DL

54

Eddie Carter

So.

6-0

198

OL/DL

56

Tanner Grant

Fr.

5-9

215

OL/DL

57

Daniel Garrett

Sr.

6-1

267

OL/DL

63

Spencer Bright

Fr.

5-10

186

OL/DL

65

Martez Boykin

Sr.

5-11

202

OL/DL

66

Omar Flowers

Fr.

5-7

257

OL/DL

72

Duvonte Taylor

Fr.

6-0

271

OL/DL

76

Jarred Snell

Fr.

6-1

235

OL/DL

77

Elijah Caple

So.

5-9

198

OL/DL

79

Vintrell Wilson

Jr.

5-10

217

OL/DL

88

Josh Moultry

So.

6-3

181

OL/DL

Clay County Panthers (14-0)

Head coach: Danny Horn (198-37-0)

Assistant coaches: Jerry Weems, Garey Reynolds, Kris Herron, Steve Burkhalter, Bobby Reynolds, Jared Wesley, Bradley Cline, Felix Ackles; Trainer: Jeff Williamson; Statistician: Joe Grogan

Final ASWA regular season rank: No. 1

Current win streak: (28)

Points scored/average: 609/43.5 ppg

Points allowed/average: 128/9.1 ppg

Past state championships: (6) 2005, 2002, 2000, 1996, 1995, 1994

Overall playoff record: 49-15-0 (22 appearances)

 

Clay County 2006 Results

Opponent

Score

Handley

55-6

Walter Wellborn

45-0

Leeds

50-6

Glencoe

35-7

Lineville

45-7

Munford

42-6

Hokes Bluff

42-0

Lincoln

45-7

Weaver

39-6

Benjamin Russell

29-28

Playoffs

Sheffield

42-14

Good Hope

55-13

Colbert Co.

53-21

Susan Moore

32-7

 

Clay County Roster

No.

Player

Yr.

Ht.

Wt.

Pos.

2

Alex Scott

So.

5-8

170

FB

3

Bremen Ackles

Fr.

5-10

160

TB

4

Raquil Ward

Jr.

5-8

165

SS

9

Quamain Simmons

So.

5-10

165

WR

11

Mark Patterson

Jr.

5-10

175

QB

12

Chase Horn

Jr.

6-0

175

QB

14

J.D. Williams

Fr.

5-7

155

RB

15

Lanell Wilson

Sr.

5-10

180

RB

17

Jonathon Thomas

So.

5-7

145

RB

18

Donovan Gaddis

Jr.

5-9

155

RB

19

Tyler Jones

Jr.

5-9

150

WR

20

David Burkhalter

Sr.

6-3

175

TE

22

Payton Gilbert

Sr.

5-10

165

WR

23

Michael Millender

Fr.

5-9

150

QB

24

Ross Cotney

Jr.

5-11

190

FB

26

Allen Holt

Jr.

6-0

200

TE

27

Derek Suggs

Fr.

5-10

150

QB

29

DeAnthony Adair

Sr.

5-11

190

NG

31

Nick Shirey

So.

5-10

160

NG

33

Jolen Ware

Sr.

5-9

180

LB

36

Michael Mumper

Jr.

6-0

155

WR

37

Josh Simmons

Sr.

6-0

190

WR

42

Chris Parris

Sr.

5-10

160

LB

43

Win Knight

Jr.

5-10

150

K

44

Gavin McNatt

So.

6-2

180

TE

50

Justin Vinson

Sr.

5-10

160

G

52

Jarvis Woodruff

Sr.

5-10

230

DT

53

Chris Gallops

Sr.

5-9

200

G

54

Waylon Mattox

So.

5-9

150

LB

55

Tevin McLemore

Fr.

5-9

260

T

56

Dee Simmons

Sr.

5-10

260

G

58

Ben Endress

Fr.

5-10

155

G

61

Jeremy Phillips

Fr.

5-11

160

C

62

Kaze Creed

Jr.

5-10

190

G

66

Wes Campbell

Jr.

5-9

240

C

67

Michael Ellis

Sr.

603

260

G

69

Cody Cline

Jr.

6-0

170

C

70

Cody Hamilton

Sr.

6-2

275

T

71

Jeremy Simmons

Sr.

6-5

310

T

72

Dee Ford

Sr.

5-11

315

T

73

Corey Haynes

Fr.

5-10

190

T

74

Alonzo Taylor

Sr.

5-10

330

T

76

Alex Ibarra

Sr.

5-10

240

C

78

Nick Hurst

Fr.

5-10

210

T

79

L.A. Taylor

Fr.

5-8

195

T

81

Timothy Smith

Sr.

5-11

170

TE

88

Daniel Thompson

Sr.

5-10

165

WR

Super 6 Team Information: Class 3A

Class 6A: Prattville (results, roster) vs. Hoover (results, roster)

Class 5A: Eufaula (results, roster) vs. Athens (results, roster)

Class 4A: Thomasville (results, roster) vs. Guntersville (results, roster)

Class 3A: Pike County (results, roster) vs. Clay County (results, roster)

Class 2A: Leroy (results, roster) vs. Woodland (results, roster)

Class 1A: Sweet Water (results, roster) vs. Cedar Bluff (results, roster)